Novosti

Novosti koje morate znati

TBS Team 24 Newsletter - proljetno izdanje

10.04.2019

Tek smo ušli u 2019 godinu, a već smo na sredini Travnja. Sunčani dani i više temperature već najavljuju dolazak ljetne sezone koju svi nestrpljivo čekamo i za koju se pripremamo već mjesecima. Sunčano vrijeme znači više ljudi na cestama, a posebno privlači motocikliste što se odražava na povećanom broju tehničkih primjera kojima pristupimo i koje rješavamo brzo i efikasno. Zbog toga smo Vam u ovom izdanju novosti pripremili nekoliko savjeta kako povećati sigurnost na cesti i izbjeći moguće/potencijalne neugodne situacije.

Ožujak nije donio smo toplo vrijeme u naš grad, već i internacionalno akademijo pod vodstvom IAG skupine na koju smo izrazito ponosni i koju ćemo Vam kasnije detaljnije opisati. Na kraju novosti smo pripremili nekoliko prijedloga, kako proslaviti nadolazeće Uskršnje praznike te kako se tradicionalno slave u Sloveniji.

Želimo Vam ugodno čitanje!

1. IAG Roadside Academy 12. – 13. Ožujak 2019 u Mariboru

12. i 13. Ožujka je u Mariboru bila organizirana akademija ''na putu'' pod vodstvom IAG-a na kojoj smo s ponosom sudjelovali. Tijekom dvodnevnih predavanja i međusobnog dijeljenja iskustva  smo stekli mnogo novih vještina koje ćemo uključiti u naš budući rad v svrhu poboljšanja kvalitete pruženih usluga. Posebno smo ponosni na to, da je naš grad dobio tu čast, da ugosti održavanje akademije i predstavnike asistencijskih centra iz različitih krajeva svijeta.

2. Povećani broj sudionika u prometu

Toplo i sunčano vrijeme privlači vozače vozila koje su pospremili u zimskom razdoblju. Već se može primijetiti povećani broj motorista u prometu. Da bi uživali u bezbrižnoj vožnji, potrebno je povećati pozornost u njihovoj blizini.

TBS Team 24 preporučuje motoristima da budu tijekom vožnje na povećanom oprezu te da prilagode brzinu uvjetima na cesti da smanje rizik od prometne nesreće. To je od izrazite važnosti u ovo doba godine kada su asfaltirane površine još uvijek hladne ne glede na to da su u zraku više temperature, što ne dopušta gumama da se optimalno drže na cesti. Isto tako, na cestama su mogući ostaci pijeska od posipavanja cesta protiv klizanja u zimskom razdoblju. 

Isto tako, važno je da uvijek nosite zaštitnu kacigu koja spada u sastavni dio opreme motora. Budite oprezni da je uvijek imate uz sebe kada idete na put i da ste ju pravilno pričvrstili zbog pravilne upotrebe.  Za još veću sigurnost nosite zaštitno odijelo dodatno osigurano jastučićima.

TBS Team 24 savjetuje da obratite pozornost da ste uvijek vidljivi i da vozite s upaljenim svijetlima. Tako će Vas ostali sudionici u prometu prije opaziti te povećati pozornost.

Kako bi još dodatno povećali sigurnost na cesti važno je obratiti pozornost da ne kočite kada su kotači motora na rubnim oznakama na cesti zbog izbjegavanja asfaltiranih površina na kojima je pijesak, kamenčići te ostaci motornog ulja.  Kod ulaska u lijevi zavoj, obratite pozornost da niste preblizu  središnje oznake na cesti. Time ćete izbjeći mogući prelazak na drugu traku i ometanja prometa iz suprotnog smjera.

Ovim savjetima Vam želimo sigurnu vožnju i da će vremenske prilike ostati ovako ugodne i lijepe te da će Vam omogućiti dugu i ispunjenu motorističku sezonu.

3. Uskršnji praznici

Uskrs je najveći katolički praznik koji se tradicionalno slavi po cijeloj Sloveniji. Većina ljudi slavi i provodi Uskršnje praznike u krugu svojih najmilijih kod kuće, dok se drugi odluče iskoristiti slobodne dane tako da odu na odmor od posla. Tradicionalno se slavi na Uskršnji ponedjeljak, kada smo kao djeca u najljepšim odorama plesali, veselili se i igrali zabavne igre s Uskršnjim jajima odnosno pisanicama kao što je “turčanje” (tuckanje), “valičanje” i rezanje.

Tradicija obilježavanja Uskrsa je povezana sa starim vjerovanjima i načinima slavljenja proljeća. Uskrs je najveći i najstariji katolički praznik te je za mnoge katolike je praznik svih praznika. S njim je povezano mnogo različitih starih tradicija, od običaja starih kultova kojima su slavili proljeće koji su kasnije bili povezani s katoličkom tradicijom, žrtvovanjima, kultovima plodnosti i mrtvih.  U Sloveniji, jedan od najznačajnijih običaja je ceremonijalno pucanje s karabitom. Glasno pucanje se može čuti tijekom praznika, čak i tijekom noći. 

Uskršnji praznici su ovisni o mjesečevom kalendaru. Proljeće počinje 21. ožujka te se Uskršnji praznici uvijek slave u nedjelju, nakon prvog proljetnog punog mjeseca. Ove godine Uskrs slavimo 21. travnja, nakon kojega slijedi Uskršnji ponedjeljak, 22. travanj. Uskršnji praznici donose i 3 slobodna dana, što znači da u tom razdoblju možemo očekivati povećani promet na cestama, a osobito u smjeru mora. Savjetujemo Vam dodatno strpljenje u prometu!


Sve novosti